Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dzieci

Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dzieci

Wszystkie dzieci są niezwykle kreatywne i pomysłowe, dlatego warto pielęgnować w nich tę cechę. Aby robić to skutecznie i przyjemnie, dobrze jest skorzystać z przeróżnych zabawek edukacyjnych. W tym celu świetnie sprawdzą się na przykład puzzle, które mogą zapewnić wiele godzin wciągającej zabawy, a do tego są bardzo rozwijające. Odpowiednio dopasowana układanka to idealny sposób na to, aby wesprzeć swoją pociechę w trakcie dorastania.

Dlaczego warto kupić puzzle swojemu dziecku? 

Puzzle dla dzieci do kupienia w księgarni to zabawka, która potrafi wciągnąć nawet najbardziej żywiołowe maluchy. Dzięki układaniu pociecha będzie mogła się wyciszyć, nauczyć cierpliwości i skupienia się na jednym zadaniu. Taki trening już od najmłodszych lat może zaprocentować w późniejszym czasie, na przykład w trakcie nauki do szkoły. Co więcej, układanie puzzli to także świetny sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej i motoryki małej. Dziecko dopasowując do siebie elementy, przy okazji ćwiczy swoją precyzję. Układanki to także dobry sposób, aby nauczyć malucha tego, że nie warto się poddawać. Nie zawsze uda mu się dobrać odpowiedni puzzel, czasem nawet może zatrzymać się przy układance na dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że trzeba przerwać zabawę, bo jeśli będzie dalej próbować, to w końcu uda mu się dokończyć całą układankę.

Jak zachęcić dziecko do układania puzzli? 

Nie każdy maluch będzie chciał układać puzzle i to jest normalne. Nie warto zmuszać dzieci do takiej zabawy, bo przyniesie to więcej frustracji niż korzyści. Można jednak zachęcać je do układania lub zastanowić się, dlaczego puzzle nie sprawiają im przyjemności. Aby układanie było bardziej atrakcyjne, dobrze jest sięgnąć po taki zestaw puzzli, który na obrazku ma ulubioną postać dziecka z bajki czy filmu. Dzięki temu pociecha na pewno przynajmniej spróbuje takiej zabawy i może akurat jej się spodoba. Jeśli dziecko już próbowało układać, a nie wychodziło mu to za dobrze i przez to się denerwowało, to wtedy warto kupić puzzle z łatwiejszym wzorem lub mniejszą ilością elementów. Później można stopniowo zwiększać trudność, aby zabawa się nie znudziła.